Summer University 2016 v Białystoku

 

Článek Jiřího Pláška

       
       Evropská asociace studentů farmacie (EPSA) každoročně zaštiťuje několik velkých událostí. Jednou z nich je i Summer University (SU), která letos proběhla 2. až 8. srpna v Polsku. Polský farmaceutický spolek Young Pharmacy Poland zde hostil 125 studentů farmacie z 24 evropských zemí. Brněnskou FaF zde zastupovali 4 účastníci. 

       Místem konání 18. ročníku SU se tento rok stal Białystok (někdy také přezdívaný „Zelené plíce Polska“) na severovýchodě Polska. Kromě úchvatné přírody se tamní region honosí bohatou historií, již jsme mohli částečně okusit při hledání pokladů během prozkoumávání centra města.

     Letní škola studentům umožňuje seznámit se s novými lidmi z cizích zemí, případně se shledat s přáteli z minulých EPSA akcí. Dále nabízí rozšíření vědomostí z farmaceutické problematiky a rozvíjení osobních vlastností při trénincích, tzv. soft skills. V neposlední řadě také možnost prožít spoustu nezapomenutelných zážitků.

      „Farmaceut, hrdina tisíce tváří“ bylo tématem letošního edukačního programu SU. Všichni účastníci SU si před začátkem školy vybrali témata, jež je zajímala ze spousty nabízených workshopů a tréninků. Přednášející workshopů se starali o prohloubení našich znalostí z oborů farmaceutického finančnictví, managementu, klinických studií a dalších. Druhou částí edukačního byly tréninky, na nichž jsme rozvíjeli své soft skills.

      Jednou z mnoha úloh lékárníků je vzdělávání veřejnosti, a proto na SU proběhla (stejně jako na každé jiné EPSA události) zdravotní kampaň pro veřejnost. Zde byla pojmenována "Hygiene your summer". Během ní jsme poučili obyvatele Bialystoku o osobní hygieně.

       V rámci poznávání polské přírody nabídli organizátoři SU dobrovolníkům výlet do Białowiezského národního parku u hranic s Běloruskem. I když je park známý hlavně díky své velké populaci zubrů evropských, nepodařilo se nám živého zubra spařit. Součástí exkurze národního parku byla i prohlídka muzea tamní fauny, kde jsme již zubry viděli (leč pouze vycpané).

       Po vzdělávací části dne jsme se mohli odreagovat prožitím sociálního programu. Zahajovací ceremonie se konala v nedalekém barokním Paláci Branických. Další večery se nesly v duchu různých témat. Při Flinstones Party se všichni převlékli do prehistorických kostýmů. Polish Night nám nabídla okusit tradiční polskou kuchyni na hostině na nedalekém statku. Během 18th EPSA SU Birthday Party jsme společně oslavili plnoletost Summer University. Celou Evropu jsme ochutnali a procestovali během International Night, na níž každý stát prezentoval ta nejtypičtější jídla a pití pro vlastní zemi. Celá událost byla velkolepě zakončena gala večerem.

       Jelikož byla letošní Summer University první EPSA událost, které jsem se účastnil, nevěděl jsem, co čekat. Byl jsem však velmi mile překvapen a nyní mi nezbývá než všem doporučit zažít následující akce pořádané EPSA na vlastní kůži.

 

Jiří Plášek

 • Hledáme pomocníky s organizací kongresu!

  USF má tu čest letos na podzim organizovat druhý největší kongres pro studenty z celé Evropy - EPSA Autumn Assembly. Bude to velkolepé a máte jedinečnou příležitost se přidat k organizaci jako pomocníci!

  MORE
 • Nemocnice pro medvídky 16/17

  Projekt Nemocnice pro medvídky už odstartoval i v tomto semestru. Termíny školek už jsou k dispozici a míst je spousta! 

  MORE
 • Festival vědy

  7. září 2016 proběhl na Kraví hoře Festival vědy, kterého jsme se spolu s veterinárním spolkem IVSA zúčastnili. 

  MORE
 • Erasmus Buddy Program

  Chceš si procvičit cizí jazyky a poznat nové lidi? Hledáme pomocníky pro Erasmus Buddy program.

  MORE
 • EPSA AC 2017 Slovinsko

  V týdnu od 17. do 23. dubna se konal jubilejní 40. ročník EPSA Annual Congress. Ve slovinském městě Krajnska Gora se sjelo na tři sta studentů farmacie z celé Evropy. Naše brněnská delegace...

 • Twinnet se Srbskem

  Venku je sychravo, zima se blíží, je čas někam vyrazit! 7.-13.11. nabízíme možnost vyjet do Srbska na výměnný pobyt alias Twinnet.

 • Summer University 2016 v Białystoku

  Letošní 18. ročník EPSA Summer University se konal v polském Białystoku a rozhodně stál za to. Přečtěte si, co o jeho průběhu říkají sami účastníci.

 • AC Helsinki 2016

  Letošního 39. Annual Congress v Helsinkách se zúčastnilo i několik studentů Unie. Jestli sami o návštěvě kongresu přemýšlíte, není nic lepšího než se informace o jeho průběhu a přínosu dozvědět od...

 • Mezinárodní konference “Be in Progress II” v Lublinu

  V dňoch 21. - 25. 4. 2016 sa v poľskom Lubline uskutočnil v poradí druhý ročník medzinárodnej študentskej konferencie Be in Progress.

 • EPSA Annual Reception 2016

  Jako každý rok, tak i letos se konala tzv. EPSA’s event of excellence. Co to je? Je to jednodenní událost Evropské asociace studentů farmacie, která slouží k prezentaci práce, projektů a úspěchů za...

 • Výsledky Valné hromady

  26. 4. se konal již XXV. ročník Valné hromady. Část členů Unie se smyslem pro povinnost se sešla, aby posoudila činnost současného Výboru a nezávisle či závisle na tomto soudu zvolila Výbor...

 • O pozicích v Unii - pohled přímo od zdroje

  Přečtěte si, co o jednotlivých pozicích a působení v Unii říkají samotní hlavní aktéři a nechte se inspirovat! Prezident Pokladník Viceprezident pro zahraničí, EPSA Liaison Secretary Viceprezident pro vnější...

 • SEP na Novém Zélandu

  Jaký byl průběh letní praxe v rámci SEP na Novém Zélandu? Co se od protinožců můžeme naučit a na co naopak můžeme být hrdí? O tom více Filip Kňažek. 

 • Podpora zahraničních stáží a kongresů - Projekty ČLnK

  Pro rok 2016 vyhlásila Česká lékárnická komora dva projekty. Prvním z nich je "Podpora studentů farmaceutických fakult na zahraničních stážích v lékárnách" a druhým "Podpora studentů farmaceutických...